Podróż ocalonego z Katynia Miejska Biblioteka w Cieszanowie

W 2022 roku grupa nieformalna Pasjonaci Historii Regionalnej złożona z pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze realizowała projekt pt. „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka”. Dotyczył on historii życia cieszanowianina Władysława Jana Furtka. W ramach projektu powstał film dokumentalny i wydrukowana została broszura.
Nasz bohater jako jeniec trafił do obozu NKWD w Kozielsku. Był w gronie szczęśliwców – zaledwie 395 więźniów – którzy ocaleli ze zbrodni katyńskiej. Następnie znalazł się w Armii Andersa, z którą ewakuował się z ZSRR. Będąc już w Wielkiej Brytanii wielokrotnie dawał świadectwa prawdzie o Katyniu i sprawcach tej zbrodni – Sowietach.
Projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem odbiorców, a film dokumentalny poświęcony ocalonemu z Katynia został zamieszczony na kanale cieszanowskiej biblioteki na YouTube. Jego twórcy mieli cichą nadzieję, że być może żyje jeszcze ktoś z potomków Władysława Jana Furtka, z którym uda się nawiązać kontakt. Bez przesady można
stwierdzić, że dzięki niewątpliwej „sile” internetu, informacje o powstaniu filmu „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka” dotarły do różnych zakątków świata. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy niemal po roku od powstania filmu, za pośrednictwem
Urzędu Miasta i Gminy w Oleszycach, odezwał się do nas Brytyjczyk Alec Furtek (od kilkunastu lat mieszkający we Włoszech), syn ocalonego z Katynia Władysława Jana Furtka.
Okazało się, że we wrześniu bieżącego roku Alec wpisał w wyszukiwarce internetowej imiona i nazwisko swojego ojca. Wśród różnych wyników wyszukiwania zaskoczyła go informacja, że w Polsce powstał film o jego ojcu. Dzięki wymianie informacji za pomocą e-maili Alec Furtek zdecydował się na wizytę w Polsce.

-całość w najnowszym wydaniu-