Patriotyczny festiwal „Bogu i Ojczyźnie”

 

 

      W dniachPa 20-21 października 2018 r. odbył się osiemnasty Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” imieniem kardynała Władysława Rubina. W tym roku znalazł swe miejsce w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy, a jego motywem przewodnim była 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozpoczął się jak co roku pieśnią „Bogurodzicą.  -Nie pierwsza to w tym roku impreza, na której wspominany odzyskanie niepodległości. Uroczystości odbyły się w  naszych szkołach. Zespół Szkół nosi imię gen. Józefa Kustronia, Szkoła Podstawowa nr 1 – gen. Stanisława Dąbka, SP nr 2 – Obrońców Lubaczowa. Wszyscy ci patroni walczyli o niepodległość Polski. Ta najważniejsza impreza przed nami -11 listopada. Ten festiwal patriotyczny wpisał się już w historię naszego miasta, Odbywał się w lecie, jak było ciepło na placu konkatedry, na Rynku, przed Domem Kultury, teraz odbywa się jesienią w szkole muzycznej– powiedział burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, otwierając festiwal.   

       Konferansjerzy – Izabela Baran i  Patryk Tobuch  przedstawili drogę do niepodległości po rozbiorach Polski. Pokazali sylwetki   postaci z literatury, muzyki, malarstwa, którzy swoją twórczością o tę Niepodległą walczyli. Najpierw uczniowie PSM pod kierownictwem Marka Majchera zagrali kllka utworów muzycznych. Potem długi koncert dał chór mieszany „Jarosław”  prowadzony od 18 lat przez Andrzeja Jakubowskiego. W wykonaniu tego chóru usłyszeliśmy pieśni i piosenki z okresu konfederatów barskich, Konstytucji 3 Maja, Powstania Kościuszkowskiego, Legionów Polskich, po narodziny „Solidarności”. A wszystkie utwory połączone były pięknym tekstem literackim wypowiedzianym przez dyrygenta chóru „Jarosław” Andrzeja Jakubowskiego.

     Jakby w sztafecie pokoleń na scenę wszedł młodzieżowy zespół wokalny „Saul” z Sanoka. Znany już w Lubaczowie, bo był zwycięzcą III i IV Regionalnego Przeglądu Chórów „Pieśni Maryjne”  w 2014 i 2015 roku. Zespół działa od 1997 r. przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, pod kierownictwem śpiewającej z chórem i akompaniującej mu dyrygentki Moniki Brewczak. Odnosi sukcesy w kraju i za granicą. Tym razem  zespół ten przyjechał do Lubaczowa z repertuarem piosenek patriotycznych. Zaśpiewał takie utwory jak: „Kwiaty polskie”, „Kiedy Polska żyje w nas”, „Hymn Sybiraków”, „Jest takie miejsce, taki kraj”,  „Wolność” do słów M. Grechuty, „Żeby Polska była Polską”, „ Błogosław Matko naszej polskiej ziemi”, „Zło dobrem zwyciężaj” ku czci bł. Jerzego Popiełuszki.

    Gościem specjalnym sobotniego wieczoru była solistka operowa Katarzyna Drelich z Warszawy. W drugim dniu festiwalu  konferansjerzy – Nikola Woś i Patryk Tobuch przedstawili  biografię marszałka Józefa Piłsudskiego ilustrowaną nagraniami archiwalnymi jego wypowiedzi. Montaż słowno-muzyczny pt. „Wolność” zaprezentowali aktorzy teatru „Lentylki” Krystyny Czury i  członkowie chóru „Canzone” Andrzeja Kindrata. „Wyśpiewać wolność”-  z takim programem  wystąpili artyści scen krakowskich. Śpiewająca sopranem Ewa Warta-Śmietana przypomniała piosenki patriotki Hanki Ordonównej, bas Jan Michalak wyśpiewł przeboje Aleksandra Żabczyńskiego i Mieczysława Fogga. W duecie żaśpiewali piosenki o treści patriotycznej. Amatorski teatr „Arka Lwowska”, prowadzony przez ks. Józefa Dudka,  przedstawił spektakl  według jego scenariusza pt. „Powstała z kolan”. Dyrektor festiwalu Wojciech Mamczur postarał się o nagrody w przeprowadzonej loterii.

Adam Łazar

 :