Uczcili patrona i jubileusz ZHP

 

      Od 2013 roku Hufiec ZHP w Lubaczowie nosi imię księdza infułata pułkownika harcmistrza Wiktora Haas Paneckiego  . W piątą rocznicę  nadania imienia i poświęcenia sztandaru przez bp. Mariusza Leszczyńskiego, 26 kwietnia br. zorganizowali patronalną uroczystość powiązaną z jubileuszem 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

 Z miejsc zbiórki na Rynku przed Ratuszem  przemaszerowali ul. abp. Eugeniusza Baziaka do kościoła pw. św. Karola Boromeusza, by uczestniczyć we Mszy św. Sprawował ją kapelan lubaczowskich harcerzy ks. Tomasz Szady.  Karpowicza. Homilię wygłosił ks. dr pułkownik Eugeniusz Łabisz, kapelan Garnizonu Słupsk,  przyjaciel ks. Wiktora Haasa Paneckiego.

      Wiktor Haas urodził się 13 grudnia 1915 r. w Przemyślu.  Ojciec zginął w niewoli. Matka Stefania, nauczycielka i urzędniczka, wyszła za mąż za kapitana Wojska Polskiego Piotra Paneckiego. Po ukończeniu szkoły powszechnej i średniej w Przemyślu, Wiktor w latach 1934-1939 odbył studia teologiczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1939 roku. Ordynariusz archidiecezji skierował go do Lubaczowa na wikariusza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Oprócz pracy duszpasterskiej angażował się w pracy harcerskiej, współpracował z Drużyną Harcerską im. Henryka Sienkiewicza, gdyż był od 1937 r. podharcmistrzem    Afam łazar

 

”.Więcej w najnowszym wydaniu Kresowiaka Galicyjskiego