Małgorzata Kubiszyn  tegoroczna I Wicemistrzyni Świata w Nordic Walking

Na wstępie naszej rozmowy chciałabym Pani  serdecznie pogratulować sukcesu w Otwartych Mistrzostwach Legnicy w Nordic Walking.  Wicemistrzostwo świata to ogromny sukces i jak sądzę stanie się inspiracją dla wielu osób w naszym regionie.

Pani Małgosiu, pierwsze pytanie – na pewno często zadawane – w jaki sposób zaczęła się Pani przygoda z tym sportem?

 – Moja przygoda z Nordic Walking zaczęła się około 4 lata temu. Jak większość osób
chciałam po prostu zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy osiągnęłam zamierzony cel koleżanki
namówiły mnie, żebym wystartowała w zawodach nordic walking. Po pierwszych moich sukcesach (półmaraton w Oleszycach, Zmagania z zimowymi zapasami – Kolbuszowa, Puchar Polski Kolbuszowa) nabrałam apetytu na więcej. Nawet zajście w ciążę nie powstrzymało mnie od "chodzenia z kijkami".

Gdybym chciała dzisiaj rozpocząć swoją przygodę z „kijkami” od czego musiałabym zacząć? Kto może uprawiać ten sport, czy są jakieś przeciwwskazania?

– Nordic walking jest sportem dla każdego. Można go uprawiać bez względu na wiek,
kondycję czy tuszę. Do uprawiania tego sportu wystarczy zwykły strój sportowy, wygodne buty i oczywiście kijki – odpowiednio dobrane do wzrostu. I to w zasadzie wszystko. Warto jednak mieć instruktora, który pokaże prawidłową technikę marszu, skoryguje błędy, udzieli rad, no i pomoże dobrać odpowiednie kije. Nordic walking nie jest bowiem tak prostym sportem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ważne jest zachowanie naprzemiennej pracy rąk i nóg, z jednoczesnym odpychaniem się kijami pod kątem ostrym. Taki marsz poprawia kondycję, odciąża kręgosłup oraz stawy, jednak trzeba pamiętać, że chodząc złą techniką możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu         Rozmawiała Anna Rutkowska                                 

Więcej w najnowszym numerze Kresowiaka