Jeszcze będzie normalnie? Zdzisław Zadworny

 

  Słowa zespołu Tilt „ jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”– napawają nas otuchą. Jednak w sprawie wymiaru sprawiedliwości nieprędko to nastąpi. Dla zwykłego zjadacza chleba spór jaki się toczy w sprawie sądów jest niezrozumiały. Brakuje tutaj edukacji na poziomie podstawowym. Wbrew pozorom nie jest to rzecz dla każdego z nas obojętna.

 W trakcie Cieszfanów Festiwalu w Cieszanowie w sierpniu bieżącego roku odbywały się spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Na jednych z tych spotkań uczestnicy festiwalu mieli okazję porozmawiać z profesorem Fryderykiem Zollem. Rozmowa ta miała ogromny ładunek troski o znalezienie dobrego rozwiązania dla stworzonego przez polityków chaosu w Polsce.


 Spróbuję w największym skrócie przedstawić obecną sytuację w tej dziedzinie. Prawo i Sprawiedliwość wykorzystało naruszenie prawa przez poprzednią ekipę dotyczącą wyboru trzech sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent nie powołał tych sędziów. W ich miejsce powołani zostali nowi tzw. „dublerzy”. W efekcie tego ówczesny prezes Trybunału nie dopuścił ich do pracy. Fakt niezgodnego z Konstytucją wyboru tych sędziów stał się podstawą dla Sądu Najwyższego podważenia wyroków Trybunału gdy orzekają w nim
sędziowie „dublerzy”.

– całość w najnowszym wydaniu –