32. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie

                                              W dniach 4-11 listopada 2018 roku odbył się w Lubaczowie 32. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.  Patronat honorowy nad nim objął Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Na jego inaugurację odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza. – Historia Polski jest jednoznacznie związana z chrześcijaństwem już od początku swojej państwowości. Tym bardziej w roku jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, nie można pominąć roli jaką chrześcijaństwo – Kościół  odegrały w dziejach nowożytnych   narodu polskiego. Trzydziesty drugi Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: „Rola chrześcijaństwa na przestrzeni 100 lat państwowości polskiej” jest próbą zobrazowania społeczności lokalnej – jak głosi dokument Konferencji Episkopatu Polski pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu” –tej prawdy,  że „miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra”. Ekscelencjo! Dziękujemy bardzo, że objąłeś patronatem  to wydarzenie, które uświadamia znaczenie religii, kultury i tradycji przechowanej przez Kościół katolicki w okresie 123 lat niewoli pozwalającej dojść do Niepodległej. Prosimy błogosław naszej małej ojczyźnie, aby wiara naszych ojców promieniowała na naszą teraźniejszość i na przyszłość  życia chrześcijańskiego i społecznego – powiedział w słowach powitania prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie Jerzy Czekalski. W homilii bp Marian Rojek prosił  przedstawicieli KIK: „Pomóżcie chrześcijanom tego miasta, poprzez przygotowane wydarzenia na ten Tydzień, znaleźć odpowiedź na pytanie z dzisiejszej Ewangelii – jakie przykazanie stanowi owo „wszystko, albo nic” dla naszego życia, na doczesność i na wieczność?

    W godzinach wieczornych tej niedzieli w sali teatralnej konkatedry aktorzy Teatru Małych Form pod kierownictwem Grażyny Bielec przedstawili spektakl pt. „Bądź moim wzorem”. Dotyczył on postaci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.  W ciągu Tygodnia po wieczornej Mszy św. w Domu św. Zygmunta Gorazdowskiego odbywały się wykłady i projekcja filmu. Dr Mariusz Krzysztofiński z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wygłosił wykład o „Roli arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w odzyskaniu przez Polskę suwerenności”. Ks.  prof. Sławomir  Zabraniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił o roli „Polskich duchownych katolickich w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości”. Natomiast z tej uczelni ks. prof. Stanisław Nabywaniec. ukazał „Sto lat zaangażowania Kościoła polskiego w sprawę narodową 1918-2018” W środę 7 listopada Lubaczowianie mieli możliwość obejrzenia filmu o Ignacym Janie Paderewskim pt. „Powrót do Polski” w reżyserii Pawła Pitery.

     W sobotę 10 listopada w hali sportowej Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia odbył się siódmy Turniej Piłki Nożnej dla uczczenia Niepodległej.  Trzydziesty drugi Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończył się Mszą św. w konkatedrze 11 listopada sprawowaną przez bp. Mariusza Leszczyńskiego. –Ekscelencjo! którgo korzenie są tak mocno  osadzone w ojcowiźnie przodków naszych, przyjmij naszą wdzięczność, że w roku jubileuszu setnej  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej ukazującym znaczenie Kościoła w budowaniu niepodległości przybywasz do naszej świątyni, do tego skrawka  prastarej Archidiecezji Lwowskiej, która doświadczyła tyle cierpień  i rozdarcia. i wołasz do Boga Najwyższego „Ojczyznę wolną  pobłogosław Panie!” – powiedział prezes KIK  Jerzy Czekalski. Bp Mariusz Leszczyński podziękował za piękne słwa skierowane do niego. -W dniu, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę lubaczowski KIK finalizuje  swój Tydzień. To też było wielkie wydarzenie w mieście. W tym szczególnym dniu pragnę podziękować Prezesowi i wszystkim członkom  tego stowarzyszenia za wnoszenie ducha Bożego i katolickiego w życie naszego miasta i okolic poprzez  kultywowanie historii i tradycji wiary katolickiej – powiedział Biskup.Człónkowie KIK aktywnie uczestniczyli także w uroczystościach organizowanym w tym tygodniu przez innych organizatorów z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Adam Łazar

.