Harcerstwo to służba

 

Anna Rutkowska rozmawia z komendantem Hufca  ZHP w Lubaczowie Danutą Kacprzak.

Czy może  Pani opowiedzieć nam o Waszej działalności, historii powstania, ilości członków lubaczowskiego harcerstwa?

 Lubaczowskie harcerstwo w tym roku obchodzi swoje jubileuszowe święto, setną rocznicę utworzenia pierwszej drużyny oraz 5. rocznicę nadania Imienia i Sztandaru. Duży wkład w  rozwój harcerstwa miał ks. Stanisław Prasoł, który w 1934 r. był komendantem I  DH im. H. Sienkiewicza. W 1939 r. drużynowym tej drużyny został Z. Zathey. W tym samym roku kapelanem drużyny został ks. W. Haas Panecki,  harcerz lwowski, przydzielony do pracy w parafii lubaczowskiej. To właśnie ks. Haas Panecki wywarł duży wpływ na rozwój lubaczowskiego harcerstwa. Hufiec Lubaczów od 27 kwietnia 2013r nosi imię ks. hm. W. Haasa Paneckiego. Według spisu harcerskiego z 2017 r. stan liczebny Hufca wynosi 320 członków: zuchów, harcerzy i instruktorów.

Gdzie KH ZHP  ma swoją siedzibę i jaki zakładacie plan działania? Czy zadania wytycza się na miesiąc, czy jest jakiś dłuższy termin?

Hufiec pracuje w oparciu o roczny plan pracy,  kalendarz imprez i przedsięwzięć. Niektóre zadania są cykliczne, inne na trwałe wpisane do kalendarza, np. konkurs recytatorski Strofy o Ojczyźnie czy festiwal piosenki Spotkanie z Druhną Nutką. Ponadto rajdy, biegi patrolowe, biwaki, ogniska. Realizujemy też tzw. zadania zlecone. Dużą popularnością cieszy się Harcerska Akcja Letnia i Zimowa. Siedziba Hufca mieści się w Rynku nr 25, p. 27.\

Więcej w najnowszym numerzeKresowiaka